Psychro Cave – בכרתים

כריתים הוא יעד תיירותי פופולרי ולא לשווא. האי היווני נודע בנופים עוצרי הנשימה, החופים היפים והיסטוריה עשירה שהשאירה אחריה שלל אתרים ועתיקות. כריתים משלבת בתוכה ניגודים- הרים ועמקים, חופים ויערות, ערים צפופות ומודרניות לעומת כפרים קטנים ומסורתיים. העושר התרבותי הזה נמצא במרחק טיסה קצרה מישראל, ומבטיח שכל אחד ימצא באי משהו שידבר אליו- בין אם זה מנוחה, טיולי נוף, סיורים תרבותיים והיסטוריים, קניות, אוכל מקומי ועוד.

עמק לסיטי

מי שחובב טיולים רגליים ונופים עוצרי נשימה, בוודאי ייהנה מביקור בעמק לסיטי הנמצא במזרח האי. זהו עמק חקלאי מקסים, המוקף הרי גיר. לאורכו ורוחבו של העמק פרוסים שדות חקלאיים, משאבות מים וטחנות קמח. רובן של המשאבות והטחנות כבר אינן פעילות, אולם אחדות מהן עדיין נמצאות בשימוש. מראהו של העמק משתנה ביחד עם עונות השנה. פסגות ההרים מתכסות שלג בחורף, ואילו באביב מרבדים של פריחה עוטפים את העמק.

ישנם קווי אוטובוס אשר מגיעים לעמק, אולם תדירותם נמוכה ולכן מומלץ לשכור רכב ולנהוג בעצמכם.

מערת פסיכרו

זוהי אחת ממערות הנטיפים המפורסמות והמפוארות באי כריתים. המערה ממוקמת בצדו המערבי של העמק בגובה של כ-1,000 מטרים. ישנם שבילי גישה המובילים למערה, והטיפוס נמשך כ-20 דקות.

המערה התגלתה לראשונה כבר במאה ה-18, ולאורך השנים נחשפו ונחקרו עוד ועוד חלקים בתוכה. כיום ישנו מסלול הליכה מסודר בתוך המערה, הכולל מדרגות ומעקות כדי להקל על הסיור.

המראות בתוך המערה עוצרי נשימה- נטיפים וזקיפים עתיקים המוארים בתאורה דרמטית, וכמובן הדממה והאווירה המיוחדת שקיימת רק בתוך מערות נטיפים. בריכה תת קרקעית היא עוד אחד מהגילויים המפתיעים בתוך המערה, כאשר גובהה משתנה. עד סוף הקיץ הבריכה מתרוקנת כמעט לגמרי, ואילו במהלך החורף המפלס עולה שוב.

קרני השמש אינן חודרות למערה, והשילוב עם לחות גבוהה יוצרים תנאי מחיה ייחודיים. מספר מינים של ציפורים, וכן עטלפים וחרקים מצאו את ביתם בתוך מערת פסיכרו. גם לאדם יש היסטוריה בתוך המערה, ועל פי שרידים ארכיאולוגיים נראה כי המערה שימשה בני אדם כבר לפני כ-6,000 שנים. בין השאר המערה נחשבה למקום מקודש, ונהגו לקיים בה טקסי פולחן שונים.

מסלול הטיפוס למערה וכן השבילים המובילים בתוכה אינם מהווים מסלול אתגרי אמיתי, אולם עדיין מדובר בהליכה מרובה. לכן מומלץ מאוד להצטייד בנעלי הליכה סגורות ונוחות, ולשקול טיול עם ילדים בהתאם לגילם ויכולתם ללכת מרחקים גדולים.

המערה והמיתולוגיה

על פי המיתולוגיה היוונית, זאוס נולד בסתר במערת פסיכרו. קרונוס, אביו של זאוס, היה נתון תחת הנבואה כי אחד מילדיו ידיח אותו ממעמדו, ולכן נהג לבלוע את ילדיו מיד לאחר לידתם. על מנת להגן על בנה, ריה ילדה את זאוס והסתירה אותו במערת פסיכרו, שם הנימפות שרו לו והשקו אותו בחלב עיזים. רק לאחר שבגר והתחזק יצא מהמערה כדי להתמודד עם אביו ולהציל את אחיו.

עמק לסיטי ומערת פסיכרו הם אחד מהאזורים היפים בכריתים, ומומלץ מאוד שלא לוותר עליהם.

אנו מאוד מקווים שחידשנו לכם לגבי כרתים. אז אם אתם מחפשים מלונות בכרתים וערים וכפרים בכרתים, עכשיו אחרי שאתם מכירים אותה יותר טוב תדעו היכן נמצאים אטרקציות בכרתים ונופש בכרתים.