חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

נופש בכרתים – האי המפתיע

כרתים הוא אי מרתק בכל כך ברבה מובנים: הוא גדול יחסית, בעל מזג אוויר מצוין, הוא כולל מספר אזורים מרהיבים השונים זה מזה ומהווה שילוב מושלם בין הישן לחדש, עם מגוון אתרים היסטוריים החוזרים אחורה עד לתקופת הברונזה, ואטרקציות חדשות שלא היו מביישות אף עיר מערבית. אולם, כרתים הוא גם אי מפתיע, שכן יש בו לא מעט ניגודים: בין הערים ההומות לכפרים השקטים, בין ההרים הגבוהים לחופים, בין ההרים המושלגים לאזורים חמים ויבשים יחסית ובקיצור, לא חסר מה לעשות בו. לא שיש משהו רע בביקור באטרקציות המוכרות של כרתים, אך אם אתם מחפשים משהו קצר אחר, הנה כמה המלצות מעניינות לאטרקציות, אזורים ופעיליות לא שגרתיות באי הגדול ביותר ביוון.

התרבות המינואית הקדומה

עבור רוב האנשים שמכירים ואוהבים את כרתים, התרבות המקומית מסתכמת בכפרים ציוריים, אנשים נחמדים, אוכל טוב וחופים עם מי טורקיז. אולם, בעת העתיקה התפתחה בכרתים תרבות מקומית, ייחודית לאי ומרתקת בשם "התרבות המינואית". ניצני התרבות מתוארכים ע"י ארכיאולוגיים לתקופה קדומה מאוד בהיסטוריה האנושית, האלף השלישי לפנה"ס, אולם התרבות המשיכה לשגשג עם עליות ומורדות גם שנים רבות לאחר מכן. מה ידוע כיום על התרבות הזו? ובכן, תושבי האי היו ככל הנראה ימאים מעולים, עסקו במסחר ימי והתאפיינו בתרבות ססגונית. למעשה, בני האי היו בקשרים כאלה ואחרים עם עמים המוכרים לנו מהתנ"ך, כמו הכנענים, החיתים והמצרים. למינואים הייתה אומנות ייחודית שניתן להתרשם ממנה עד היום בציורי קיא ושברי כלים שהשתמרו. חשוב לציין שהארמונות והערים המינואיות היו לא בצורות, שכן המינואים היו עם של יורדי ים מומחים שידעו להגן על האי במידת הצורך.

איפה ניתן להתרשם מהתרבות המינואית?

ישנם שני אתרים מרכזיים, אם כי אלמנטים ארכיאולוגיים המיוחסים לתרבות המינואית קיימים במוזיאונים שונים בכרתים וביוון: האתר הראשון הוא המוזיאון הארכיאולוגי בהרקליון שמאפשר למבקרים להתרשם משלל מצאים מן התרבות המינואית, לצד ממצאים מתרבויות אחרות של עמים ששלטו בכרתים במהלך השנים.

האתר השני הוא קנוסוס – ארמון מינואי מפורסם המוכר בזכות המבנה המיוחד שלו הדומה למבוך. אותו מבנה כנראה שימש כמרכז עירוני כלשהו, לצד היותו ארמון. מוערך שבמקום היו מספר חדרי עבודה ושקנוסוס, היוותה מרכז עירוני-תרבותי.

הרים מושלגים ושטחי טבע קסומים

כרתים הוא אי הררי ויש בו מגוון רכסים מרשימים החוצים אותו לרוחב (מערב-מזרח). אחד מן הרכסים המוכרים בכרתים הוא רכס הלפקה אורי במערב כרתים. זהו הרכס הגבוה ביותר באי והוא קרוב יחסית לעיר חאניה. הרכס כולל כמה פסגות הרים בהן ניתן לטייל ובייחוד, בחורף בו פסגות ההרים מתכסות בשלג. במידה שתהיתם, בכרתים ניתן לטייל גם בטראקים של כמה ימים, בעיקר באזור ההררי ובין הקניונים השונים. בנוסף, חשוב לדעת שבכרתים, לצד הערים המרכזיות והכפרים הרבים קיימים גם לא מעט שטחי טבע נהדרים בהם ניתן לטייל בכל עונות השנה.

המלצה לטיול באזור הלפקה אורי

ישנן שתי אטרקציות מומלצות ביותר בכל הנוגע לרכס הלפקה אורי: הראשונה היא טיול בין המערות במדרונות ההרים. חלק מן המערות מאוד גדולות יחסית וטומנות בחובן סיפורים היסטוריים על מתיישבים שונים שגרו או התחבאו בהן. האטרקציה הדניה היא רכס ההרים עצמו. שימו לב, שיש בו אבן גיר ייחודית הגורמת לכך שהוא ייראה לבן כל השנה, גם כאשר אין בו שלג. בכל מקרה, שווה לבקר באזור בכל עונה, גם בחורף ולא רק.

דרום כרתים

דרום כרתים הוא אזור המרוחק יחסית למרכזי תיירות שונים (אגב, אם אתם מגיעים לשם, מומלץ בחום להשכיר רכב מכיוון שככל עוד שמתרחקים ממרכזי התיירות ההומים, כך יש פחות תחבורה ציבורית שתוכל לקחת אתכם למחזות הרחוקים יחסית. בכל אופן, מדובר באזור שקט יחסית לערים ולחופים המוכרים וההומים, אך עדיין יכלול אטרקציות רבות ו"כרתימיות" להפליא, כמו כפרים קטנים, חופים שנראו כאילו צוירו במכחול ומקומיים אדיבים שישמחו לסייע לכם.

אטרקציות מומלצות באזור דרום כרתים

אחד מן האזורים המומלצים הוא פלאקיאס והסביבה. זוהי עיירה קטנה שכוללת אתרי טבע קרובים, לרבות חופים מומלצים. תוכלו להגיע עצמאית לעיירה ולברר היכן יש מסלולים שיוכלו להתאים לכם, אן היכן נמצא החוף הקרוב. יש סיכוי טוב שאתם תגיעו בעונה המתאימה, תוכל ליהנות מחופים ריקים יחסית מאדם, בשונה מאזורם אחרים בכרתים.

אזור מטאלה הוא גם כן מומלץ. מדובר על אזור שהיה בעבר פופולארי במיוחד על ידי היפים למיניהם, והאווירה עדיין קיימת כאן. תוכלו ליהנות מחופים ברוח "צעירה" יותר עם שלל אפשרויות לבילוי לילי, או שתוכלו לטייל בחוף ובסביבה. במצוקי החוף חצובות מערות ששווה לשמוע את הסיפור שלהן.

אריגים באנויה

אנויה היא עיירה לא רחוקה מאור מהרקליון, אך מאוד שונה ממנה באווירה וברוח. מדובר על עיירה קטנה או כפר, אשר מצליח לשמור על אווירה כרתימית אותנטית בזכות עיסוק רבים מתושביו במלאכת האריגה ובעובדה שרבים מתושביו כבר מבוגרים יחסית, אך אל דאגה – הם עדיין ישמחו לסייע. הכפר עצמו יפייפה, אולם אם אתם בעניין של אריגה בעבודת יד, תוכלו למצוא כאן שלל מוצרים הום מייד ע"י תושבי המקום.

צלילה בכרתים

בכרתים יש מספר מערות ימיות מפתיעות ומרהיבות. יש כאלה באזור הרקליון, כמו אלגרקו והמערה הכחולה הקרובה אליה יחסית. בכל הנוגע למערות בכרתים, חשוב לדעת שה"חוזק" שלהן הוא בעיקר ביצורים הימיים המופלאים החיים בהן, ולא בהכרח בשוניות אלמוגים המוכרות לנו מהארץ, או לחלקנו מחו"ל. אגב, אם תגיעו בזמן הנכון ובשעה הנכונה אולי תפגשו דולפינים שמדי פעם פוקדים את אזור המערות והים של כרתים בכלל. בכל אופן, אין ספק כי כרתים מספקת מגוון אטרקציות ימיות למטיילים בה וצלילה היא אחת מהן.

אנו מאוד מקווים שחידשנו לכם. אז אם אתם מתכננים חופשה בכרתים ומחפשים מלונות בכרתים, עכשיו אחרי שאתם מכירים אותה יותר טוב תדעו היכן נמצאים אטרקציות בכרתים וערים בכרתים.